Piotr Rączka

„Interesowała mnie zawsze pomysłowość w wielu płaszczyznach życia – stąd tak wiele różnych działań i kreacji. Pomysłowość to dla mnie wędrówka, trochę przypadek. Pod wiatr, umiejętne halsowanie, wynajdywanie znaczeń i przystani.”

Urodził się w Krakowie. Absolwent Liceum Plastycznego im. A. Kenara w Zakopanem i Wydziału Architektury Wnętrz na A.S.P w Krakowie.
W latach 1979 – 2013 pracował jako nauczyciel plastyki wielu specjalności w Zespole Szkól Plastycznych w Tarnowie, w tarnowskim Pałacu Młodzieży oraz Gimnazjum w Lisiej Górze.

Zajmował się projektowaniem elementów użytkowych, wnętrz, kościołów, tworzył portrety i obrazy abstrakcyjne, płaskorzeźby.
Jego „Widoki Tanowa” zostały wydane w formie kalendarza na 2010r. przez Dziennik Polski oraz w postaci Kartek przez UMT w 2016r. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i miasta Tarnowa. Brał udział w wielu wystawach środowiskowych ZPAP.
Publiczność BWA Tarnowa doceniła jego dzieło zatytułowane „W świetle wieczoru” w 1918 r. akryl – szlagmetal. Jego twórczość została również doceniona za granicą, stąd wiele prac znajduje się poza krajem. Aktualnie zajmuje się malarstwem i grafiką .

 

1984/5 – Projekt i prototyp Fotela Wielofunkcyjnego dla „Sztuki Polskiej ” – Studyjne Warsztaty Meblarskie w Warszawie.
/ Uzyskanie prawa ochronnego na wzór użytkowy Fotela / 27.01.85 – ochrona pat. wzoru.

1986/8 – Projekt całościowy wnętrz Kościoła Parafialnego Piotra i Pawła w Łososinie Dolnej, nadzór nad realizacją.

1986/90 – Udział w konkursie / Plastiko for Tomorrow International Design Competition /. Projekt Szafek Wielofunkcyjnych – plansze, modele, prototypy. / ochrona patentowa wzoru użytkowego obowiązywała od 16.03.89r /.

2011 – Projekt i wykonanie modelu płaskorzeźby – Tablicy Katyńskiej i sztandaru szkoły – dla Gimnazjum w Lisiej Górze.

2018 – Projekt i wykonanie płaskorzeźby z okazji 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża w Kościele NMP Królowej Świata w Pawęzowie.

2019 – Wystawa Autorska w Galerii – ”Bema 20” – podsumowująca dorobek autorski.